Přechod na Linux (Ubuntu - Kubuntu) - pohled úplného začátečníka - I.díl

Datum 20. 1. 2010 11:34:36 | Rubrika: Různé


Úvod
Předem bych chtěl upozornit, že nejsem zkušený uživatel a níže uvádím moje poznatky, tak jak jsem je zaznamenal při poznávání Kubuntu.
Zhruba před 3 lety jsem chtěl vyzkoušet Linux, ale hned na začátku jsem narazil na problém, že distribuce špatně podporovala hardware mého počítače.
Tenkrát jsem to jen chtěl vyzkoušet, takže mě to nějak nebolelo, že to nevyšlo. Nicméně před rokem začalo mnoho webů mít problémy s viry a mě se to nevyhlo.
Pro ty, kdo by řekl, že viry v PC může mít jen nezodpovědný uživatel, tak vyvedu z omylu. Nejsem klikač, nic neznámého nerobaluji, měl jsem ofic. windows, ofic. NOD 32 aktualizovaný, firewall zapnutý.
Nicméně vzhledem k tomu, že mi chodí desítky mailů a z toho je dosti spamu, tak nelze nikdy zabezpečit, že žádný vir neprojde a čištění bylo neučinné.

Každopádně jsem se rozhodl, že zkusím znovu nainstalovat Linux a to zatím pouze pro provoz přístupu přes ftp na webové stránky a jejich úpravu.
Proto jsem nevolil nějaký výkonný počítač, ale objenal jsem si cenově výhodný. Chtěl jsem předejít HW nekompatibilitě s Linuxem a proto jsem si na internetu našel firmu,
která mi počítač poskládala tak, aby s tím neměl Linux nějaké Problémy. Pro jistotu jsem si to nechal od nich i nainstalovat.

Firma mi nainstalovala Kubuntu 8.04 s tím že jsem se v tom vůbec nevyznal. Původně jsem chtěl Ubuntu, ale nechal jsem se přemluvit na Kubuntu, což je vlastně Ubuntu s okenním manažérem KDE.
(místo Gnome - výchozí okenní manažel pro Ubuntu).

Než jsem se trochu naučil na Kubuntu, tak jsem si trochu rozvrtal systém mými experimenty, takže jsem jej při vydání nové verze nainstaloval znovu a později ještě jednou.
V současné době mám verzi Kubuntu 9.1 Karmic Koala s prostředím KDE 4.

Asi týden až 14 dní jsem trpěl při poznávání Linuxu a nadával nad tím, že mnoho uživatelů říká, že Linux je v instalaci programů jiný než Windows, ale že je ve své podstatě jednodušší.
Teprve po 14 dnech jsem jim dal zapravdu.

Pro obyčejného uživatele, který potřebuje ke své práci internet (webové stránky + maily), nějaké to psaní, tabulky (open office), icq, skype bude přechod naprosto bezproblémový.
Aplikace, které hodně uživalů používá funguje i na Linuxu, např. Firefox (prohlížeč webových stránek), Thunderbird (poštovní klient), Kopete (místo ICQ) - případně i ICQ, které lze spustit
pod Wine (což je prostředí, které dovoluje spouštět některé aplikace psané pro windows), Totalcommander (resp. průzkumník) lze nahradit plnohodnotnou náhradou Krusader. (nebo jej lze také spustit pod Wine)

V repozitářích (defacto databáze programů - balíků) lze nalézt stovky programů, které nemusíte nikde hledat na internetu a bát se, že se vám dostane vir do počítače, protože jsou prověřené.
Základní práci pro 95% uživatelů je tedy zajištěna již předinstalovanými balíky, další programy lze stáhnout a to co není v repozitářích lze doinstalovat s trochou snahy také.

Vzhledem k tomu, že pod Linuxem jede i prostředí Java, tak lze využívat i např. aplikace pro el. bankovnictví apod.
Pro ty kdo si neodpustí občas nějakou hru, tak i ty lze doinstalovat. Problém mohou vznikat např. při speciálních programech, např. účetních, které asi na Linuxu nepojedou, ale existuje i pár náhrad.



Když bych to shrnul, tak není problém si zvyknout na Kubuntu a jeho správu, chce to jen chtít a nějakou dobu vytrvat.


Základní problém proč Linux většina odsoudí je ten, že má zpočátku problémy s instalací a nepodporou hardware. Proto je potřeba nechat si instalaci provést od zkušenějšího,
nebo pokud to nejde z důvodů nepodpory HW, tak si pořídit počítač, který s Linuxem nebude mít problémy. Zní do divně, řeknete, že investice do dalšího počítače se nevyplatí, ale je potřeba si uvědomit, co vás stojí
zápasení s viry, přeinstalování, oficiální programy apod. Přitom např. co potřebuje sekretářka za speciální programy? V současné době vše co potřebuje na Linuxu funguje.


První instalace a seznámení se systémem.


Pro instalaci Ubuntu, Kubuntu je nutné si stáhnout CD, které můžete použít i na vyzkoušení, resp. bez instalace, tz. Live CD.
Na adrese www.ubuntu.cz nebo www.kubunut.cz si lze stáhnot požadovaný obraz CD, který pak vypálíte např. přes Nero Burning či jiný vypalovací software.
Ubuntu má grafické prostředí Gnome ( http://cs.wikipedia.org/wiki/GNOME ) a Kubuntu zase grafické prostředí KDE ( http://cs.wikipedia.org/wiki/KDE ). Každé má svoje přednosti a nevýhody. Já zvolil KDE.
Nicméně i po instalaci se můžete rozhodnout, že si doinstalujete jiný okenní manažér, ev. je můžete i střídat.

Po vypálení a vsunutí CD do mechaniky a restartování se Vás to zeptá zda chcete bootovat, resp. natahovat volby instalace z Cd mechaniky. Zvolíte ano.Poté si vyberete jazyk a odpovídáte na pár otázek ohledně instalace.
Při instalaci je asi nejdůležitější krok místo, kam instalaci provedete, resp. rozdělení disku, nebo přepsat nynější systém. Na to je potřeba dát pozor. Doporučuji nejdříve spustit systém bez instalace a trochu se podívat,
zda by Vám vyhovoval.

V dalším článku shrnu základní nastavení po instalaci a pár rad.



Tento článek je z ZenCart
http://www.zencart.cz

URL tohoto článku je:
http://www.zencart.cz/modules/news/article.php?storyid=78